Z uwagi na zmiany podatkowe dotyczące spółek komandytowych niektórzy wspólnicy podejmują decyzję o zakończeniu działalności spółki i podejmują jednomyślną uchwałę o jej rozwiązaniu. W takim przypadku rozwiązanie spółki może nastąpić po przeprowadzeniu likwidacji lub bez jej przeprowadzania.
Drugim sposobem rozwiązania spółki komandytowej jest zakończenie jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji. Jest to sposób znacznie szybszy i mniej wymagający, gdyż nie zawiera szeregu obowiązków, które trzeba wypełnić przy procedurze likwidacji. Nie w każdym przypadku możliwe jest takie zakończenie działalności. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy wszyscy wspólnicy na to się zgadzają, a umowa spółki dopuszcza taki sposób zakończenia działalności spółki. W przypadku tego sposobu zakończenia działalności wspólnicy zachowują swe prawa w zakresie reprezentacji spółki oraz sami podejmują działania dotyczące interesów i majątku spółki. Przy takim sposobie rozwiązania spółki komandytowej nie ma obowiązku sporządzania bilansu, a także obowiązku ujawnienia procedury zakończenia działalności spółki w stosunkach zewnętrznych. Spółka komandytowa przy zastosowaniu tego wariantu, analogicznie jak przy procedurze likwidacji rozwiązuje się po uprawomocnieniu się postanowienia o wykreśleniu spółki z rejestru.
Wybór sposobu rozwiązania spółki komandytowej powinien być uzależniony od szeregu indywidualnych czynników dotyczących danej spółki. W związku z czym, jeśli chcieliby Państwo uzyskać bardziej szczegółowe informację zapraszamy do kontaktu.