Zajęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednym ze sposobów zaspokojenia wierzyciela. Udziały mogą zostać zajęte przez komornika w toku prowadzonego przez niego postępowania egzekucyjnego, wszczętego na podstawie prawomocnego orzeczenia zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, na wniosek wierzyciela.
Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem zaspokojenia wierzyciela jest dochód, który przynoszą udziały. Wierzyciel, na rzecz którego prowadzona jest egzekucja, na podstawie art. 9102 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do zaspokojenia wierzyciela w drodze egzekucji, może również podejmować wszelkie działania, które są niezbędne do zachowania prawa.” Tak więc wszelkie dochody wynikające z udziału, np. pod postacią dywidendy, po dokonaniu zajęcia udziału przez komornika, powinny być przekazywane bezpośrednio komornikowi, który po pobraniu odpowiednich opłat przekaże je wierzycielowi. Niestety, w praktyce sposób ten rzadko prowadzi do zaspokojenia wierzyciela, gdyż stosunkowo niewiele spółek z o.o. w przypadku zajęcia udziałów wykazuje zysk i wypłaca udziałowcom dywidendy.
W przypadku, gdy pierwszy sposób nie skutkuje zaspokojeniem wierzyciela, dochodzi do egzekucji udziałów spółki. Istnieją dwa sposoby egzekucji udziałów w spółce z o.o.: na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego lub na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. O tym, który sposób powinien znaleźć zastosowanie w danej sytuacji, decyduje umowa spółki, której udziały są przedmiotem egzekucji. W przypadku, gdy umowa spółki nie wprowadza ograniczeń dotyczących sprzedaży udziałów, do ich egzekucji zastosowanie znajduje art. 9116 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym „zaspokojenie wierzyciela z zajętego prawa następuje z dochodu, jeżeli zajęte prawo przynosi dochód, albo z realizacji lub sprzedaży prawa”.
EGZEKUCJA UDZIAŁÓW NA PODSTAWIE KODEKSU CYWILNEGO
EGZEKUCJA UDZIAŁÓW ZGODNIE Z ZAPISAMI KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH
W sytuacji, gdy umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wprowadza ograniczenia w zakresie sprzedaży jej udziałów zgodnie z art. 185 Kodeksu Spółek Handlowych spółka ma prawo przedstawić osobę, która nabędzie udział za cenę, jaką określi sąd rejestrowy (w miarę potrzeby po zasięgnięciu opinii biegłego). W tym przypadku spółka powinna, w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia jej przez sąd rejestrowy o zarządzeniu sprzedaży, zgłosić wniosek o przeprowadzenie w tym trybie wyceny udziału. Jeżeli w tym terminie spółka nie wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie wyceny udziału albo jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia spółki o ustaleniu ceny nabycia osoba wskazana przez spółkę nie wpłaci komornikowi sądowemu ustalonej ceny, udziały będą sprzedane w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych, to jest zgodnie z opisanymi wyżej zasadami wynikającymi z Kodeksu postępowania cywilnego.