Oświadczenie o statusie dużego przedsiębiorcy

Dosyć często pomijanym przez wielu przedsiębiorców jest obowiązek, polegający na konieczności składania oświadczenia o posiadaniu, uzyskaniu albo utracie statusu dużego przedsiębiorcy, wynikający z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Definicja dużego przedsiębiorcy

Przepisy klasyfikujące przedsiębiorców ze względu na ich rozmiar zawarte są w ustawie z dnia
6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców, brak w nich jednak definicji dużego przedsiębiorcy. Analizując jednak przepisy określające mikro, małych i średnich przedsiębiorców można wskazać następujące kryteria, pozwalające zakwalifikować podmiot jako dużego przedsiębiorcę:

 

  • zatrudnia co najmniej 250 pracowników, i/lub
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Jak złożyć oświadczenie?

Oświadczenie o statusie dużego przedsiębiorcy składa się jednokrotnie, najpóźniej w momencie zawarcia pierwszej transakcji handlowej między stronami w takiej formie, w jakiej jest zawierana transakcja handlowa. Za niedopełnienie tego obowiązku przedsiębiorcy grozi kara grzywny w wysokości od 20 złotych do 5.000 złotych.

 

Należy także pamiętać, że wskazana we wstępie ustawa nakłada na dużego przedsiębiorcę także pewne ograniczenia, a mianowicie w sytuacji, gdy duży przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty za towary i usługi w ramach transakcji handlowej z mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia faktury lub rachunku.

Call Now Button