W ostatnim czasie mieliśmy okazję uczestniczyć w rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż przebieg takiej rozprawy różni się od rozprawy prowadzonej zarówno przez sądy powszechne, jak i sądy administracyjne.
Podobnie jak przed sądem w KIO rozprawy również są wywoływane, po wywołaniu sprawy strony wchodzą na salę. Na sali jest obecny skład orzekający oraz protokolant, który sporządza protokół z przebiegu posiedzenia. Rozprawy przed KIO co do zasady są jawne. Odwołujący zajmuje miejsce po prawej stronie przewodniczącego, gdyż przed KIO to przewodniczący prowadzi posiedzenie, zamawiający zajmuje miejsce po lewej stronie od przewodniczącego, zaś jeśli w sprawie występuje również przystępujący, to zajmuje on miejsce pośrodku.
W pierwszej kolejności przewodniczący sprawdza, kto stawił się na posiedzenie, legitymuje strony oraz sprawdza umocowanie przybyłych na posiedzenie osób do reprezentowania stron. Następnie przewodniczący sprawdza, czy spełnione są wszelkie wymogi formalne odwołania oraz czy nie zachodzą żadne inne przeszkody do rozpoznania odwołania. Jeśli wszelkie wymogi formalne są spełnione skład orzekający przystępuje do rozpoznania odwołania i udziela głosu stronom. W pierwszej kolejności wypowiada się odwołujący, następnie zamawiający, a na końcu (jeśli się stawił) przystępujący. Jeśli skład orzekający uzna, iż w sprawie nie zachodzą już wątpliwości i zgromadzone dokumenty oraz wyjaśnienia stron umożliwiają mu wydanie wyroku, wyda wyrok. Może jednak zdarzyć się, że skład orzekający będzie potrzebował czasu na przemyślenie sprawy i wydanie orzeczenia. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 558 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych KIO może odroczyć ogłoszenie orzeczenia na czas nie dłuższy niż 5 dni. Posiedzenie, na którym KIO ogłasza orzeczenie jest jawne, a niestawiennictwo stron nie wstrzymuje ogłoszenia orzeczenia.
KIO z urzędu sporządza uzasadnienie orzeczenia w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia, a następnie niezwłocznie przesyła wyrok wraz z uzasadnieniem stronom.
Jeśli treść wyroku nie jest dla Ciebie zadowalająca i chciałbyś się od niego odwołać, warto pamiętać, że zgodnie z art. 579 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych na orzeczenie KIO przysługuje skarga do Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem.